rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

25 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 318 (309)

Toplam Ziyaret: 26.546.264 (24.403.475)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
19 Kasım 2023
Sayı : 1.021
Bu kayıt toplam
234 kez okundu.
fb sharer

MİLYONLARCA FİDAN 'GELECEĞE NEFES' OLDU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan; Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" kapsamında "Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes' temalı, Ülke genelinde Cumhuriyetimizin 100. Yılı adına 2023 noktada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ve on binlerce vatandaşımızın milyonlarca fidanı toprakla buluşturduğu etkinliğe katıldı.

Milyonlarca fidan 'Geleceğe Nefes' oldu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yenişehir İlçesi Turunçlu Mahallesinde düzenlenen fidan dikim etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. 15 Hektar alanda kızılçam, keçiboynuzu, badem ve servi fidanları olmak üzere toplam 5.000 fidan toprakla buluşturuldu. İlimiz genelinde 13 ilçenin 66 ayrı lokasyonunda toplamda 130.000 fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.

Vali Pehlivan etkinlikte yapmış olduğu konuşmasında; "Bugün burayı güzelleştiren ve kendileri de birer fidan olan çocuklarımıza, gençlerimize onları buraya getiren öğretmenlerimize, okul idarecilerimize teşekkür ediyorum. Karşıdan bakıp, yamaçlara doğru yayılan gençlerimizi gördükçe daha bir gururlanıyoruz. Burayı çiçek bahçesine çevirdiniz.

Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı, aziz Şehitlerimizi, aziz Gazilerimizi saygıyla, rahmetle yad ediyorum. Nitekim bugün bu etkinliğimizi "Geleceğe Nefes ve Cumhuriyete Nefes' temasıyla gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına erişmiş olmanın hep birlikte haklı gururunu, onurunu taşıyoruz.

Mersin İlimizde bu bağlamda orman varlığı en çok olan ilk 3 ilimizden birisidir. Antalya, Kastamonu ve Mersin Türkiye'de orman varlığı en çok olan ilk üç ildir. İlimizin toplam yüz ölçümü 15.585 hektar yaklaşık 16 bin km²'dir. Oldukça büyük bu yüzölçümün yüzde 53'ü de ormanlardan oluşmaktadır.

Doğal yapısı itibariyle ormanların varlığı, mevcudiyetini muhafaza ediyor ama ne yazık ki dünya üzerinde orman varlığı giderek azalıyor. Ama ülkemiz orman varlığını giderek arttırabilen ülkeler arasında yer alıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yıllara uzun yıllara sarih planlamalar çerçevesinde Türkiye'mizde orman varlığı ortalaması %29-30'lara varmış durumdadır. Birleşmiş Milletler'in kıstaslarına göre ülke yüzölçümünün % 30 kadarı orman olan ülkeler orman varlığı açısından zengin kabul edilen ülkelerdir. Bu bağlamda ülkemizde bu standardı yakalamış durumda. Bu konuda yapılan çalışmalar sayesinde bu seviyelere ulaşılıyor.

Ülke genelinde son 15-20 yıllık süre içerisinde milyarlarca fidan ve ağaç toprakla buluşturuldu ve yüz ölçümü itibariyle orman varlığımız 23 milyon hektarın üzerine çıktı. Mersin İlimizde de ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde, Orman Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde 425 milyon fidan ve ağaç toprakla buluşturuldu.

Bu sayede orman varlığımız geçmiş yıllara oranla büyük ölçüde artış gösterdi. Elbette üzülerek de orman yangınlarına tanık oluyoruz. Bununla da mücadeleyi de başta orman teşkilatımız olmak üzere ilgili kurumlar yapıyor. Hemen akabinde de yanan alanların rehabilitasyonu, yeniden yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması çalışmaları sürdürülüyor.

Bugün itibariyle 15 bin fidanı ve ağacı toprakla buluştururken İlimiz genelinde de 13 İlçemizde de 66 lokasyonda toplam 130 binin üzerinde fidan dikmiş olacağız. Sezon içerisinde de güz dönemi ağaçlandırma, bahar dönemi ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 5 milyona yakın fidan daha dikeceğiz.

Dikilen bu fidanlarımızı da kendi fidanlıklarımızda yetiştiriyoruz. 3 fidan şefliğimiz ve 6 fidanlığımız var. Bu fidanlıklarda yılda ortalama 5 milyon fidan üretiyoruz. Bu fidanların tamamını da yıl içerisinde muhakkak toprakla buluşturuyoruz. Beraberinde de endüstriyel ağaçlandırma, erozyonla mücadele, gençleştirme gibi çalışmaları ilgili ekiplerimiz yıl boyunca devam ettiriyor. Bir yandan yeni fidanları toprakla buluştururken bir yandan da mevcut orman yapımızın sağlıklaştırılması, ömrünün uzatılması, gençleştirilmesi ve erozyonla mücadele faaliyetleri de kesintisiz bir şekilde devam ediyor.

Sevgili çocuklar, bugün hepinizin birer dikili bir fidanı olacak. Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ömrü hayatında muhakkak bir dikili fidanı olmalıdır. Hepimiz bu günler vesilesiyle en az bir fidanı doğayla öncelikle Türkiye'mizle ama aslında bütün dünyayla buluşturmuş ve bütün dünyadaki insanların sağlığına, esenliğine katkı sağlama inancıyla yetişiyorsunuz. Sakın bundan geri durmayın. Çevreyi, doğayı, sevgiyle, ilgiyle koruma anlayışınızı daim kılın ki öğretmenlerimizin de sizi bu doğrultuda yetiştirdiğine inanıyorum" diye konuştu.

Düzenlenen etkinliğe, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali Özkan, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, çok sayıda öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, 'Suyun değerini bilmek zorundayız'

_assets/fotograflar

Sıcak kaynaklı yangınlara dikkat!

_assets/fotograflar

Mezitli'den ücretsiz şezlong ve şemsiye

_assets/fotograflar

Yeşil Gelecek için 'Klaipeda'

_assets/fotograflar

Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak

_assets/fotograflar

Büyükşehir, UNDP ekibini ağırladı

_assets/fotograflar

Kız Kalesi'nde tanıtım etkinliği

close Milyonlarca fidan 'Geleceğe Nefes' oldu
Milyonlarca fidan 'Geleceğe Nefes' oldu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: