rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

25 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 299 (294)

Toplam Ziyaret: 26.546.245 (24.403.460)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
12 Kasım 2023
Sayı : 1.020
Bu kayıt toplam
239 kez okundu.
fb sharer

ULUSLARARASI SU SPORLARI FESTİVALİ YAPILDI

15 farklı dalda düzenlenen yarışma ve oyunlara 500'den fazla yerli ve yabancı sporcu katıldı.

Uluslararası Su Sporları Festivali yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

2 gün süren festivalde yelken yarışları, su kayağı, helikopter, can kurtarma, çim hokeyi, plaj hentbolu ve voleybolu, badminton, kite sörf ve kaykay gibi farklı 15 dalda yarışmalar ve oyunlar oynandı.

Mersin Millet Bahçesi Sahil Etabında, "Rüzgar Deniz, Rota Akdeniz" sloganı ile düzenlenen Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali'nin açılışı büyük bir ilgiyle gerçekleşti.

Festivalin ilk günkü programına Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, İl Jandarma Komutanı Ercan Atasoy, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın, meslek odaları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sporcular ve su sporuna gönül veren 7'den 70'e yüzlerce vatandaş katıldı.

Ev sahibi sıfatıyla festival açılışında söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, festivalin paydaşlarına teşekkür ederek, Mersin'de ilk kez böylesi büyük bir organizasyona imza atıyor olmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Sözlerini; Mersin'e 140 dönüm büyüklüğündeki Millet Bahçesi'nin kazandırılmasından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek sürdüren Başkan Gültak; "Bu festivalimiz Mersin için çok önemli. Çünkü Mersin, Türkiye'de en uzun sahile sahip illerden bir tanesi. Bu kadar sahili olmasına rağmen, denizle ilgili, deniz ve su sporları ile ilgili ciddi manada bir faaliyet yapılmadı. O nedenle bu önemli. İlk kez Mersin'de uluslararası bir su sporları festivali yapılıyor.

Bu sayede bu mekânlar da tanınıyor. Birkaç yetkili ile de görüştüm; 'Mekân çok güzel. Biz hemen Pazartesi günü gelip size dilekçe ile başvuracağız. Farklı alanlarda su sporları antrenmanlarını yapmak istiyoruz' dediler. Ben de 'Hemen gelin, gerekli izinleri verelim' dedim. Millet Bahçemiz, ayrıca Mersinli bütün vatandaşlarımız için de güzel bir piknik, dinlenme, çocuklarıyla eğlenme ve stres atma alanı. Bu, buradaki ilk festivalimiz. Bundan sonra da federasyonumuzla birlikte millet bahçemizde farklı etkinlikler yapacağız" dedi.

Çamlıbel Su Sporları Merkezi Projesi'ni de hızlandırdıklarını ve son aşamaya gelindiğini kaydeden Başkan Gültak; "Proje, yap-işlet-devret modeli ile bittiğinde Çamlıbel'in komple yenilendiği ve mendireğe kadar yürüyüş ve bisiklet yollarının olduğu bir alanla Millet Bahçesi'ni ve Atatürk Parkı'nı düşündüğünüzde büyük bir alanı Mersin'e kazandırmış olacağız. İki gün sürecek su sporları festivalimiz sayesinde Mersin'in marka değerini yükseltecek bir proje daha kazandık" diye konuştu.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın da konuşmasında, Akdeniz ilçesinin; su sporları merkezi olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Akdeniz'in; binlerce sporcunun yetiştirilebileceği, dalış yapabileceği ve milli takım kadrosuna katılabileceği imkân ve potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Aydın; "Türkiye'de hem sahili hem de yanı başında millet bahçesi olan ve Akdeniz bölgesinde nadir bir rekreasyon alana sahip olduğumuzu görüyorum. Federasyon olarak 11 farklı spor branşımızın birçoğunun burada yapabileceğimizi, uluslararası yarışlara ev sahipliği yapabileceğimizi ve bu sporların geleneksel hale gelmesi konusunda her türlü desteği vereceğimizin müjdesini vermek istiyorum. Akdeniz Belediye Başkanımızın destekleri, pozitif yaklaşımı ve gençlere yatırım yapması bizleri son derece mutlu etmiştir" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali Hakkında

Mersin'de ilk kez düzenlenen Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Akdeniz Belediyesi, MIP, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Türkiye Yüzme Federasyonu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret Borsası, Slow Food Community ve Mersin Akdeniz Çamlıbel Derneği işbirliğinde düzenleniyor.

Festivale 6 farklı ülkeden ve komşu illerden 500'ü aşkın sporcu katılırken; festivalin gelecek yıllarda daha da büyüyerek ve gelenekselleşerek Akdeniz ve Mersin için bir marka değeri haline getirilmesi hedefleniyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, 'Suyun değerini bilmek zorundayız'

_assets/fotograflar

Sıcak kaynaklı yangınlara dikkat!

_assets/fotograflar

Mezitli'den ücretsiz şezlong ve şemsiye

_assets/fotograflar

Yeşil Gelecek için 'Klaipeda'

_assets/fotograflar

Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak

_assets/fotograflar

Büyükşehir, UNDP ekibini ağırladı

_assets/fotograflar

Kız Kalesi'nde tanıtım etkinliği

close Uluslararası Su Sporları Festivali yapıldı
Uluslararası Su Sporları Festivali yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: