rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

10 Aralık 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 314 (294)

Toplam Ziyaret: 26.433.492 (24.309.427)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
05 Kasım 2023
Sayı : 1.019
Bu kayıt toplam
107 kez okundu.
fb sharer

IFC, MESKİ ZİYARETİNDEN MEMNUN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, IFC (International Finance Corporation) yetkilileri tarafından ziyaret edildi. IFC ziyaretinde, bölgede plansız artan göçten kaynaklı etkileri azaltmak amacıyla, MESKİ yatırım programı içerisinde olan 6 adet atıksu arıtma tesisi projesi ile 3 adet derin deniz deşarjı projesine ait değerlendirmeler yapıldı.

IFC, MESKİ ziyaretinden memnun
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

21 Ağustos 2023 tarihinde EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) yetkilileri tarafından ziyaret edilen MESKİ, ziyaret sonucunda EBRD'den tam not almıştı.

EBRD'nin finans sağlayıcı partner kuruluşu IFC yetkilileri tarafından da ziyaret edilen MESKİ, projeler hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Ziyarette; Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi ile Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırımı, Yenice Atıksu Arıtma Tesisi, Yeşilovacık Atıksu Arıtma Tesisi, Atakent-Atayurt-Arkum Ortak Atıksu Arıtma Tesisi, Silifke İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı, Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı, Çeşmeli ve Kargıpınarı Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı projelerinin gerçekleştirilmesine dair gerekli olan finansman ihtiyacı yetkililerle detaylı olarak görüşüldü.

IFC kredi kuruluşu yetkilileri, devreye alındığı 2019 yılı itibari ile kesintisiz bir şekilde bakım ve onarımları yapılarak işletilen Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu.

Tesisin mevcut işletme şartları, çıkış suyu kalitesi, koku giderme üniteleri, yapılan iyileştirme çalışmaları ile çevre iznini almaya hak kazanması üzerine değerlendirmelerde bulunulan tesisin işletme kalitesi, IFC yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı. IFC kredi kuruluşu tarafından yapılan inceleme sonucunda Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'nin gerek proses, gerekse de süreç yönetimleri övgüyle değerlendirildi.

MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı'nda atıksu, içmesuyu ve mikrobiyolojik birimlerini detaylıca inceleyen IFC yetkilileri, yapılan analizlerle ilgili bilgi aldı. Yapılan ziyarette öncelikle Mobil Laboratuvar tanıtılarak, akabinde laboratuvarın TÜRKAK kapsamı ve kalite anlayışı hakkında IFC yetkililerine bilgi verildi.

Bununla beraber laboratuvarın analiz yoğunluğu ve sürecinden de bahsedildi. Laboratuvarda bulunan organik karbon, ağır metal analizleri ile ayrıca son 2 yıl içinde 3 cihaz ile geliştirilmekte olan pestisit ve mikro kirletici analizleri, IFC kredi kuruluşu yetkilileri tarafından oldukça beğenildi.

MESKİ SCADA İleri Teknoloji İzleme ve Kontrol Merkezi'ni de ziyaret eden IFC yetkilileri, merkezin içmesuyu şebekesine bağlı ve 7/24 online veri akışı sağlanan 820 istasyonu ile depolar, terfi istasyonları, içmesuyu kuyuları, kontrol noktaları, vana ve basınç odaları, otomasyonlu klorlama, atıksu arıtma, yağmursuyu ve Berdan Barajı'nın seviyesi ile ilgili verileri izledi.

Yetkililer, aylık ortalama 104 bin metreküp su tasarrufu sağlanan DMA (Basınç Kırıcı Alt İzole) sistemi ile izole edilen bölgelerin basınç haritalarını da yerinde inceledi. Su, Enerji, Sayaç ve Güvenlik SCADA'ları hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılan IFC yetkilileri, MESKİ ziyaretlerinden memnun ayrıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Yenişehir, dirençli hale getiriliyor

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuzdur"

_assets/fotograflar

Erdemli'de Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

Seçer, "Huzurlu bir kent oluşturduk"

_assets/fotograflar

Büyük Kent Kütüphanesi için imza atıldı

_assets/fotograflar

MESKİ'nin hizmet hızı artıyor

_assets/fotograflar

Toroslar, evsel katı atık tarifesini düşürdü

_assets/fotograflar

Akdeniz'de kadınların hayatı değişiyor

close IFC, MESKİ ziyaretinden memnun
IFC, MESKİ ziyaretinden memnun
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: