rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

10 Aralık 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 319 (299)

Toplam Ziyaret: 26.433.497 (24.309.432)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
05 Kasım 2023
Sayı : 1.019
Bu kayıt toplam
141 kez okundu.
fb sharer

'MERCİMEK KRAKERİ' ÖDÜL ALDI

Güvenilir Ürün Platformu tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future Ödül Töreni 16 Ekim 2023 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Törende Gıda Perakendecileri Derneğince organize edilen BHA İnovasyon Yarışması ödülleri de verildi.

'Mercimek Krakeri' ödül aldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Ticaret Borsası Bakliyat Araştırma Merkezi (BAM) geliştirdiği Mercimek Krakeri ürünü ile Feed the Future Yarışması Diyet Ürün kategorisinde birincilik, BHA İnovasyon Yarışmasında üçüncülük ödülü elde etti. Ödülleri Borsa adına BAM Ar-Ge Sorumlusu Özge Özmen aldı.

Bakliyatta inovatif ürünlerin geliştirilmesine yönelik bir değerlendirme yapan Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir; "Bakliyatta tüketim alışkanlıkları son yıllarda önemli bir değişim yaşıyor.

Özellikle Amerika, Kanada, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde hem vegan ve vejetaryen tüketimin yaygınlaşması, hem de değişen yaşam şartları ile yoğunlaşan çalışma koşulları nedeniyle tüketime hazır, lezzetli, sağlıklı ve ekonomik ürünlere yönelim var.

Bu ülkelerde bakliyatın mutfak kültürümüzde olduğu gibi geleneksel tüketiminden ziyade, bakliyat kullanılarak hazırlanan burger, salam, sosis, nugget, humus, cips, kraker, snacks, makarna, kurabiye vb. türev ürünler tercih ediliyor" dedi.

Bakliyat tüketim çeşitliliği ve ticareti açısından sürekli artan bu pazardan pay almamız gerektiğini vurgulayan Özdemir; "Anavatanı içerisinde bulunduğumuz coğrafya olan bakliyatta bu değişime kayıtsız kalmamamız gerekir. Bu gerçekten yola çıkarak Mersin Ticaret Borsası olarak hayata geçirdiğimiz BAM çalışmalarına devam ediyor.

İnovatif, katma değeri yüksek ve nihai tüketici tercihlerine cevap verecek şekilde bakliyat türev ürünleri geliştirerek, bu ürünlerin ticarileşmesini ve tüketiminin yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Bununla birlikte bu ürünlere yönelik dünya genelinde yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda oluşan bilgi birikimini ülkemize kazandırıp sektörümüzün kullanımına sunacağız." diye belirtti.

Borsa Bakliyat Araştırma Merkezi, iki kategoride ödül aldığı mercimek krakerinin yanı sıra fasulye ve nohut krakeri, sürülebilir nohut krem, nohut peyniri, nohut tofu, mercimek ve fasulye makarnası, vegan et, kullanıma hazır ön pişirilmiş bakliyat unları, humus unu gibi ürünlerle ürün yelpazesini geliştirmiş olup Ar-Ge çalışmalarını genişleterek sürdürmektedir.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Yenişehir, dirençli hale getiriliyor

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuzdur"

_assets/fotograflar

Erdemli'de Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

Seçer, "Huzurlu bir kent oluşturduk"

_assets/fotograflar

Büyük Kent Kütüphanesi için imza atıldı

_assets/fotograflar

MESKİ'nin hizmet hızı artıyor

_assets/fotograflar

Toroslar, evsel katı atık tarifesini düşürdü

_assets/fotograflar

Akdeniz'de kadınların hayatı değişiyor

close 'Mercimek Krakeri' ödül aldı
'Mercimek Krakeri' ödül aldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: